Jak walczyć z otyłością? Rozmowa z dietetyczką

Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością zaprosiliśmy na czat Małgorzatę Zdrojewską-Pujanek dietetyczkę z portalu dietodajnia.pl. Pytaliście o to, jak zdrowo i z rozsądkiem zacząć odchudzanie, na co uważać, jakich błędów nie popełniać. Ciekawiło was też, jak zmienić złe nawyki żywieniowe oraz jak uniknąć efektu jojo. Serdecznie zapraszamy do przeczytania rozmowy!

Małgorzata Zdrojewska-Pujanek: Witam serdecznie! Zapraszam do zadawania pytań:)

zdrowie_fit: To ja na początek chciałabym zapytać, kiedy kończy się nadwaga, a zaczyna otyłość?

Małgorzata Zdrojewska-Pujanek: Najprościej sprawdzić czy mamy nadwagę czy otyłość korzystając ze wskaźnika np. BMI. Uwzględnia on masę ciała i wzrost osoby. Wyniki między 25-29,99 świadczą o nadwadze, natomiast wartości powyżej 30 wskazują na otyłość. Wartość BMI obliczamy następująco: masę naszego ciała np. 75kg dzielimy przez wzrost 175 cm do kwadratu (podany w metrach np. 1,75×1,75).

rubinka123: Czy w przypadku zaistnienia otyłości zawsze należy starać się skorygować wagę czy czasem są jakieś przeciwwskazania?

Małgorzata Zdrojewska-Pujanek: Zazwyczaj należy korygować masę ciała, obniżamy w ten sposób ryzyko wielu chorób. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania informuje o tym lekarz.

Medulka: Jakie choroby mogą pojawić się przy otyłości?

Małgorzata Zdrojewska-Pujanek: Otyłości towarzyszą często np. miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie oraz choroby układu krążenia.

zdrowie_fit: Jaki jest racjonalny sposób walki z otyłością? Jaka powinna być proporcja pomiędzy dietą, a wysiłkiem fizycznym?

Małgorzata Zdrojewska-Pujanek: Przechodząc na dietę, pragnąc pozbyć się zbędnych kilogramów powinniśmy wprowadzić wysiłek fizyczny przynajmniej trzy razy w tygodniu, po ok.30-45 minut. Oczywiście wysiłek musi być połączony z odpowiednią dietą.

zatroskana_net: Od czego osoba, która chce schudnąć powinna zacząć?

Małgorzata Zdrojewska-Pujanek: Osoba, która chce pozbyć się zbędnych kg musi być do tego w 100% przekonana. Nie może to być decyzja pod wpływem namowy bliskich czy znajomych. Zacząć należy od tego, aby jadać regularnie w mniejszych ilościach. Najlepiej 5 razy dziennie, co ok. 2-3 godziny. Oczywiście rezygnujemy z posiłków typu fast food.

zdrowie_fit: Co jest największym wrogiem odchudzania? Późne posiłki, podjadanie, brak ruchu?

Małgorzata Zdrojewska-Pujanek: Myślę, że wszystkie te rzeczy. Dodatkowo posiłki typu fast food, nie jedzenie śniadań, jedzenie 1-2 posiłków dziennie.

Lotos: Czy ludzie otyli żyją krócej?

Małgorzata Zdrojewska-Pujanek: Niestety tak, ponieważ otyłość związana jest np. z chorobami układu krążenia.

Medulka: Jakie ćwiczenia są skuteczne w walce z otyłością?

Małgorzata Zdrojewska-Pujanek: Najlepsze są np. aerobik, basen, szybkie spacery.

rubinka123: Czy jeśli osoba 70-letnia zacznie odchudzanie, może sobie tym przedłużyć życie?

Małgorzata Zdrojewska-Pujanek: Tak, jednak odchudzanie osób w starszym wieku jest bardzo trudne.

rubinka123: Co powinna zrobić osoba która pragnie pozbyć się zbędnych kilogramów, jeśli wysiłek fizyczny codzienny jest stałym elementem życia?

Małgorzata Zdrojewska-Pujanek: Taka osoba musi odpowiednio zbilansować dietę oraz upewnić się, że nie jest chora. Może się okazać, że np. ma chorą tarczycę. Jeśli jednak masa ciała jest w granicach normy, tylko osoba aktywna chciałaby mieć niższą masę ciała dla własnego samopoczucia, wtedy należy brać pod uwagę obwody ciała, a nie masę. Przy dużej aktywności fizycznej rozbudowują się mięśnie, które są bardzo ciężkie. Tłuszcz zostaje zlikwidowany. Na wadze w domu nie widzimy zmian, ale zmiany pojawiają się w obwodach ciała.

zatroskana_net: Co Pani sądzi na temat poszczególnych diet? Ostatnio było głośno, że dieta Dukana jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

7 myśli nt. „Jak walczyć z otyłością? Rozmowa z dietetyczką

 1. ~Gośka

  Pierdoły w tym artykule. Np. Intermittent Fasting albo 2+5 nie działają wg. twierdzeń tutaj przedstawionych, a na mnie akurat te rzeczy w artykule np nie działały wcale, a ja i wiele osób, które spróbowały 5+2 i IF chudną szybko i bez efektu jojo. Ja jestem zachwycona tymi nowymi sposobami. Tak… akurat dostosowane do trybu życia człowieka sprzed wieków jest jedzenie 5 posiłków dziennie…
  Mój mąż szczuplutki je 1 do 2 razy dziennie i waży 72 kilo przy 190 wzrostu…
  Ja jak zaczęłam 5+2 jem wszystko a przez 2 dni w tygodniu prawie nic (500 kal w dwóch dawkach, albo mniej) i też chudnę jak ta lala 2 kilo miesięcznie… (A wcześniej latami się odchudzałam tradycyjnie (właśnie 1000 kalorii, 5 posiłków i nic – troszkę chudłam i zaraz nawrót).
  Jakbym była młodsza to bym stosowała IF, ale to zbyt radykalne dla mnie (jedzenie w około 2-5 godzinach podczas doby reszta post…) i ćwiczenia w pozostałym czasie – i Ci ludzie chudną najwięcej i bez nawrotów nadwagi. Niesamowita metoda…
  A tu jakieś starożytne i nieprawdziwe rzeczy piszą…

 2. ~Magdi

  Podstawa to nie ma co stosować diet i męczyć organizmu, w szczególności jeśli mamy sporą nadwagę. Ja jeszcze kilka miesięcy temu miałam nadwagę 18 kg, ale postawiłam na regularność posiłków, połączono z aktywnością fizyczną były to długie spacery od czasu do czasu basen, ponadto stosowałam jagody acai, które kupiłam ze strony http://chudnij-efektywnie.pl dzięki czemu udało mi się schudnąć 15 kg w 2 miesiące bez większych wyrzeczeń i co najważniejsze bez efektu jo-jo.

  Wniosek jest taki trzeba unormować swój styl odżywiania, a wtedy odchudzanie nie jest większym problemem ;) życzę wytrwałości.

 3. ~Natalia

  Ja mam problem z efektem jojo. W 2010 roku ważyłam 87 kg przy wzroście 165cm. Pod koniec roku 2010 doszłam do wagi 80 kg. Przez cały rok 2011 schudłam do wagi 67 kg. I byłoby wspaniale, gdyby cały rok 2012 i 2013 nie byłby ustawiczną walką o utrzymanie wagi – raz w górę o 5 kg, potem opamiętanie i waga spada. teraz niestety znów przytyłam i ważę 76 kg. Jestem w rozsypce. Mam wyrzuty sumienia, że tyle mojej ciężkiej pracy zmarnowałam, ale już przyszło opamiętanie i chcę wrócić przynajmniej do 70 kg. Nie wiem co zrobić, żeby nie mieć tych wyczerpujących psychicznie huśtawek :(

Możliwość komentowania jest wyłączona.