Na co uważać przy zakupienie używanego auta, czyli czat z Adamem Kornackim, prowadzącym program „Zakup kontrolowany” w TVN Turbo

Gościem na czacie był Adam Kornacki, który w TVN Turbo prowadzi program „Zakup kontrolowany”. Mogliście się dowiedzieć, na co uważać i jakich błędów nie popełniać, kupując używany samochód. Ekspert mówił m.in. o częstej praktyce nieuczciwych sprzedawców, czyli cofaniu liczników. Polskie służby nie mogą sobie z tym poradzić, ale w niektórych europejskich krajach można dostać za to karę w wysokości 7 tysięcy euro. Zobaczcie, jakie inne ciekawostki zdradził nam ekspert podczas czata 7 maja 2014. 

Adam Kornacki: Witam wszystkich przybyłych!

~intr456:  Ile lat maksymalnie powinno mieć używane auto, aby posłużyło nam jeszcze trochę?

Adam Kornacki: Wszystko zależy od jego stanu, od tego, czy ktoś o nie dbał. W Polsce, moim zdaniem, nie więcej niż 10-12 lat w przypadku aut używanych na co dzień.

~blabla: Czy lepiej kupić dobrze utrzymane auto z większym przebiegiem, czy gorzej utrzymane z mniejszym?

Adam Kornacki: Nie boję się aut z większym przebiegiem. Byle nie był skręcony. Wolę auto, które ma 400 tys. bezpośrednio z Niemiec, niż to, które ma 80 tys. i już stoi u nas w komisie.

~drive43: Co by Pan poradził osobie, która niespecjalnie zna się na samochodach, a chce takowy kupić? Gdzie szukać fachowej pomocy? Podpowiedzi?

Adam Kornacki: U nas, w programie Zakup Kontrolowany. Warto się do nas zgłosić i jak szczęście dopisze… pomożemy! :)

~drive43: Jakie używane auta wytrzymują najlepiej nasze kiepskie, polskie drogi?

Adam Kornacki: Tylko te, które są odpowiednio serwisowane. Nieważny jest model czy marka – jeśli o zawieszenie i podzespoły mechaniczne dba się regularnie, to i włoskie, i francuskie auta pojeżdżą długo po naszych dziurach. Naprawdę, nie musi to być coś z Niemiec.

~pazdzioch74: Czy sprawdza się jeszcze zasada, że auta z Niemiec są mniej zniszczone niż np.: te z takim samym przebiegiem, ale krajowe?

Adam Kornacki: Sporo jeżdżę po drogach naszych zachodnich sąsiadów i twierdzę, że niestety tak. Tam jeździ się nieco inaczej, serwisuje się auta też trochę inaczej, i chyba wciąż lepiej. Mniej soli, mniej dziur – ta zasada wciąż działa. Niestety.

~pazdzioch74: Pewnie słyszał Pan to pytanie już tysiąc razy, ale chciałbym się dowiedzieć, jakim samochodem Pan jeździ prywatnie?

Adam Kornacki:  Rzadko jeżdżę swoim autem – objeżdżam rocznie około 200 aut testowych. W garażu mam niemieckie sportowe auto, amerykańskiego pickupa i rodzinnego SUVa. Ta odpowiedź musi wystarczyć.

~drive43: Jakie triki stosują najczęściej sprzedawcy używanych aut? Czy nadal cofają liczniki?

Adam Kornacki: Niestety, cofanie liczników to nasza zmora spowodowana luką w prawie. Nie ma za to przewidzianej właściwie żadnej kary. Poza tym popularnymi trikami są: dorabianie historii samochodu, fałszowanie książki serwisowej lub zatajanie wypadkowej historii auta.

~saniowski: Co należałoby zrobić według Pana, aby z Polski zniknął proceder cofania liczników?

Adam Kornacki: Trzeba zmienić prawo. We Francji za cofnięcie licznika można dostać nawet 7 tys. euro grzywny. A u nas? Nie ma żadnej odpowiedzialności karnej, więc nieuczciwi ludzie z tego korzystają.

~Pawel_xyz: Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie używanego diesla?

Adam Kornacki: Na to, co najdroższe: dwumasowe koło zamachowe, filtr cząstek stałych, wtryskiwacze. Starałbym sie zwrócić uwagę na wszystko – tak będzie bezpieczniej.

~enigmaaa: Córka właśnie zrobiła prawo jazdy. Pomyśleliśmy z mężem o zakupie dla niej używanego auta, żeby sie podszkoliła. Myśli Pan, że to dobry pomysł? Jakie auto wybrać dla początkującego kierowcy?

Adam Kornacki: W sumie… im droższe, tym lepsze! Można zacząć od małego, powolnego auta, ale ze względów bezpieczeństwa (aktywnego i pasywnego) polecałbym większe i mocniejsze auto na początek. Oczywiście w zależności od budżetu. Rozsądna jest klasa kompakt.

~gregoryalfa: Co zrobić, jeśli okazało się, że zakupiłem samochód z komisu z przebiegiem cofniętym o grubo ponad 100 tys. km?

Adam Kornacki: Oj, to przykre… Można dochodzić swoich praw w UOKiK-u albo w sądzie. Ale to trudna sztuka, żeby komuś coś udowodnić i doprowadzić do anulowania transakcji. Bardzo trudna.

~Arturo: Jaki silnik będzie lepiej się sprawdzał na krótkich odcinkach? Diesel czy benzyna (będąc bardziej dokładnym mam na myśli VAG-owskie 1,9 TDI i benzynowe 1.8)?

Adam Kornacki: Moim zdaniem na krótkich odcinkach lepsza będzie benzyna. Prostsza konstrukcyjnie, bez doładowania, szybciej sie nagrzewa i jest mniej skomplikowana w obsłudze.

~Olek: Czy według Pana Fiat 126p jeszcze nadaje się na auto do jazdy codziennej, czy już tylko do pielęgnacji i do przejażdżek niedzielnych? Dodam, że mam zamiar kupić swoje pierwsze auto i maluch jest jedną z najbardziej prawdopodobnych opcji.

Adam Kornacki: Maluch, to wreszcie takie małe Porsche 911 – silnik z tyłu i chłodzenie powietrzem ;) Jeśli jesteś twardzielem – nie wahaj się, tylko bierz 126p. Bywa kapryśny, ale daje dużą wiedzę o samochodach z minionej epoki.

~dfjdgdg: Na co uczulić serwisantów przy sprawdzaniu samochodu na stacji diagnostycznej przed zakupem?

Adam Kornacki: Dobry mechanik będzie wiedział, co sprawdzić. Nie trzeba im doradzać, bo się mogą zdenerwować. Na inne elementy trzeba popatrzeć w aucie terenowym, na jeszcze inne w sportowym. W pojazdach popularnych zdałbym się na konkretny, najlepiej polecony przez kogoś serwis.

~Mareg: Co Pan sądzi o autach hybrydowych?

Adam Kornacki: Lubię hybrydy i nie boję się ich. Dają mnóstwo momentu obrotowego i mają ciekawą charakterystykę. Bywają bardziej dynamiczne niż ich tradycyjni konkurenci. A że czasami przy spokojnej jeździe potrafią mniej spalić – OK, to też zaleta!

~z06: Chciałbym zapytać, czy osobiście kupiłbyś samochód powypadkowy?

Adam Kornacki:  Osobiście nie.

~Rulez: Panie Adamie, w jakich okolicznościach rozpoczął Pan przygodę z motoryzacją?

Adam Kornacki: To długa historia. Można ją przeczytać w książce, którą napisałem kilka lat temu – Zakup Kontrolowany. Ogólnie był to przypadek, że moje życie potoczyło się w stronę dziennikarstwa i motoryzacji. Jedna chwila, jedna decyzja, a potem marsz w obranym kierunku. Łatwo nie było, ale jest dobrze!

~matkol16: Co Pan sądzi o młodych kierowcach w Polsce, którzy dopiero co otrzymali prawo jazdy? Czy stereotyp, że jeżdżą bardzo nieostrożnie i powodują więcej wypadków jest prawdziwy? Zadaję to pytanie, ponieważ mam prawo jazdy od roku i uważam, że nie jeżdżę najgorzej, a mimo to moi rodzice nie pozwalają mi jeździć po mieście samemu.

Czytaj dalej, co ekspert myśli o młodych kierowcach.

2 myśli nt. „Na co uważać przy zakupienie używanego auta, czyli czat z Adamem Kornackim, prowadzącym program „Zakup kontrolowany” w TVN Turbo

  1. ~AutoCzesciPolska.pl

    Niestety, obecnie kupno używanego auta nie jest prostą sprawą, ale problem ten sami sobie stworzyliśmy. Każdy, na każdym chce zarobić, oszukać etc. i dlatego teraz mamy taką sytuację na giełdach, o komisach samochodowych już nie wspomnę, bo tam jedziemy praktycznie aby zobaczyć jak na żywo wygląda dany model, o kupowaniu przeważnie nie ma mowy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.