Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie?

Wakacje powoli dobiegają końca – wkrótce nastolatki wrócą do szkoły, do swoich rówieśników. Część dzieciaków ostatnie tygodnie wypoczynku spędza jeszcze na koloniach i obozach, inni w domu, często sporo czasu spędzając przed komputerem i na portalach społecznościowych. We wszystkich tych miejscach – w internecie, na wakacyjnym wyjeździe – nastolatki mogą paść ofiarą przemocy seksualnej i wiktymizacji. Brak wiedzy i umiejętności stawiania granic prowadzi nierzadko do nieprzemyślanych decyzji, które skutkują np. nieplanowaną ciążą. Jak temu przeciwdziałać? Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić? Jak rozmawiać z młodzieżą o seksie? Do końca sierpnia działa Wakacyjny Telefon Zaufania dla nastolatków i rodziców (507-832-741 codziennie od 19-21). Edukatorzy z Grupy Ponton odpowiadają na pytania młodzieży związane z dojrzewaniem, relacjami, zdrowiem, seksualnością i antykoncepcją oraz udzielają konsultacji rodzicom, opiekunom, wychowawcom szukającym porady w sferze komunikacji/pracy z młodzieżą. Edukatorka z Grupy Ponton – Anka Grzywacz była naszym gościem na czacie. Padło wiele ważnych pytań. Zapraszamy do przeczytania całej rozmowy z użytkownikami.

Załóżmy, że syn wybiera się pierwszy raz na wakacje ze znajomymi – ma 16 lat. Jak z nim delikatnie porozmawiać, żeby „nie narobił głupstw”?

Anka Grzywacz: Warto powiedzieć mu, że zależy ci na rozmowie, bo troszczysz się o niego i zależy Ci na jego bezpieczeństwie. Jeśli czujesz skrępowanie taką rozmową, nie bój się przyznać do tego, to zbuduje między wami zaufanie. Pamiętaj też, że jest prawdopodobne, iż syn jest już aktywny seksualnie. Powiedz, że na takich wyjazdach czeka na niego dużo wrażeń, może pojawić się chęć eksperymentowania, ale warto zastanowić się czy seks ze świeżo poznaną osobą jest dobrym rozwiązaniem – takie znajomości często nie trwają długo. Warto podkreślić, że szanujesz syna i jego decyzje, ale chcesz, żeby podejmował je dojrzale i jeśli zdecyduje się na seks z kobietą (zakładam, że jest heteroseksualny) powinien zabezpieczyć się prezerwatywą – aby zapobiec nieplanowanej ciąży i zakażeniu chorobami przenoszonymi drogą płciową. Trzeba też koniecznie podkreślić, że nie wolno na nikim wymuszać stosunku, jeśli dziewczyna mówi „nie”, nawet w trakcie, to mężczyzna powinien przerwać pieszczoty czy seks.

ponton_plakat

Dzień dobry, córka wróciła właśnie z żeglarskiego wyjazdu. Ma 16 lat. Jest taka jakaś inna, odmieniona. Nie chce zbyt wiele ze mną rozmawiać, o wyjeździe. Widziałam na zdjęciach, że chyba dobrze sie bawiła, szczególnie z jednym kolegą. Nie wiem, jak delikatnie mogę ja o to wypytać?

Dzień dobry, w rozmowach z dzieckiem najlepiej postawić na szczerość. Jeśli czujesz się zakłopotana taką rozmową – po prostu jej to przyznaj, dodając, że zależy Ci na jej szczęściu i tym, żeby miała udany związek, gdy znajdzie właściwą osobę. Córka ma prawo do prywatności, jedyne co możesz zrobić to powiedzieć, że jeśli będzie chciała ci się zwierzyć, to jesteś otwarta na rozmowę i zapewnić, że nie będziesz się denerwować czy krzyczeć nawet jeśli zrobiła coś, czego nie pochwalasz. Córka jest już w takim wieku, że może być aktywna seksualnie lub planować ten pierwszy raz. Najwyższy czas na rozmowę o relacjach, także o seksie, ale też o zdrowiu i bezpieczeństwie. Pretekstem może być wizyta u ginekologa, dziewczyna, która już miesiączkuje powinna co jakiś czas kontrolować swoje zdrowie. Będzie też mogła porozmawiać z lekarzem o antykoncepcji.

Wybieram się pierwszy raz z nastoletnią córką do ginekologa – jak ją przygotować, żeby nie czuła się skrępowana, ale też się nie bała?

Świetnie, że dbasz o zdrowie córki i idziesz razem z nią. To buduje zaufanie. Powiedz jej, jak wygląda wizyta, żeby się nie stresowała. W niektórych gabinetach, głównie prywatnych, pacjentka dostaje jednorazową spódniczkę jeśli czuje się zawstydzona rozbieraniem od pasa w dół do badania, jeśli nie masz pewności czy tak będzie, poradź jej żeby poszła w spódnicy czy długiej tunice. Wyjaśnij córce, że ma prawo zadawać lekarzowi pytania a on/ona ma obowiązek na nie odpowiadać. Jeśli badanie jest dla niej bolesne, ma prawo o tym powiedzieć. Lekarz nie ma prawa oceniać jej życia np. komentować fakty bycia lub nie dziewicą. Jeśli potrzebna jest antykoncepcja i rodzic wyraża zgodę, a pacjentka jest zdrowa, lekarz nie ma prawa odmówić wypisania recepty pacjentce w takim wieku.

Niedługo zacznie się rok szkolny – córka nie chce wracać do swojej klasy gdyż jej koledzy komentują jej nad wiek rozwinięty biust. Cmokają, mlaskają itp. Nauczyciele na lekcji reagują, ale na przerwie jest sama. Jak mam jej pomóc?

Przede wszystkim warto w szkole porozmawiać z wychowawcą/wychowawczynią lub nauczycielem Wychowania do życia w rodzinie, zasygnalizować problem i poprosić o cykl lekcji, które z jednej strony uświadomią chłopcom, że takie zachowanie jest krzywdzące dla dziewczyn, a z drugiej strony, dadzą wszystkim, szczególnie dziewczynkom, umiejętności asertywnej komunikacji i stawiania granic. Na tym polega dobra edukacja seksualna. Porozmawiaj z córką o jej uczuciach, powiedz, że może liczyć na twoje wsparcie, poczytaj też trochę o asertywności i stawianiu granic i spróbuj nauczyć tego córkę. Jeśli ma w klasie kolegów/koleżanki, można też ich uczulić i poprosić, aby reagowali na takie sytuacje. Warto też pogadać o poczuciu własnej wartości, o tym, że rozwijamy się w różnym tempie i to jest piękne, że ona jest piękna w tym swoim dojrzewaniu. Można też spróbować uświadomić jej dlaczego chłopcy tak reagują, nie usprawiedliwiać ich ale powiedzieć, że u nich pojawia się napięcie seksualne plus chęć zaistnienia w grupie kolegów, a że nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić i reagują w taki właśnie sposób.

Moja córka ma 13 lat i ma konto na jednym z portali społecznościowych. Słyszałam, że jest ostatnio taka moda i dziewczynki wrzucają swoje zdjęcia na takie portale, a później proszą innych o ocenę. Co mam zrobić, żeby moje dziecko tego nie robiło? Zabronić korzystania z internetu? Jak wytłumaczyć, że to jest złe i niepotrzebne?

Rzeczywiście wysyłanie „fotek” do oceny w internecie robi się coraz popularniejsze. Poza siecią młodzież też sobie wysyła zdjęcia i filmiki zrobione komórką. Zakaz korzystania z internetu to zdecydowanie nie jest dobre rozwiązanie. Na stronach różnych organizacji są poradniki na temat bezpiecznego korzystania z internetu, poczytaj zawarte w nich porady i umów się z córką na kilka rozmów przed komputerem. Powiedz, że zależy ci na jej bezpieczeństwie i chcesz jej zaufać, ale musi poznać zasady zachowania się w sieci. Warto na przykładzie różnych portali pokazać jej, że ludzie czasami ukrywają tożsamość i fajnie wyglądający 14-latek może być w rzeczywistości dorosłym mężczyzną. Warto przestrzec córkę przed podawaniem prywatnych danych, szczególnie telefonu i adresu oraz umawianiem się z osobami poznanymi w sieci. Poproś, żeby bezwzględnie informowała cię, jeśli chce się z taka osobą spotkać . Jeśli w przyszłości będzie chciała mieć takie spotkanie, warto na pierwsze pójść razem z nią, aby upewnić się, że osoba, z którą się umówiła jest tym, za kogo się podaje. Kwestia wysyłania zdjęć do oceny – to osobny temat. Zachęcam do rozmów wzmacniających w córce poczucie własnej wartości, szczególnie do rozmów o tym, co ogląda w sieci, w telewizji czy w kolorowych magazynach prezentowany tam ideał ciała i urody.

Jak reagować, jeśli dziecko jest w ciąży, a boi się o tym powiedzieć mamie? Chodzi o nastolatkę, która zachodzi w ciążę, a boi się do tego przyznać.

Jeśli jesteśmy opiekunem/nauczycielem takiego dziecka, zaoferujmy swoje wsparcie i udział w takiej rozmowie z rodzicem, żeby dziecko nie czuło się wykluczone. Trzeba uświadomić dziewczynce, że sytuacja jest na tyle poważna, że nie ma innej możliwości, prędzej czy później ciąża i tak będzie widoczna. Warto pamiętać, że w przypadku kontaktu seksualnego osoby poniżej 15 roku życia jest to zawsze czyn zabroniony i istnieje możliwość przerwania ciąży, jeśli rodzina wspólnie z dziewczynką uzna to za najlepszą decyzję. Jeśli dziewczynka jest bardzo wystraszona i młoda, pomocne może być wsparcie psychologa. Ogólnie rozmowa i zapewnienie o wsparciu i pomocy dla takiej dziewczynki są najważniejsze, nie może ona być z tą sytuacją sama. Dziewczyna, która jest w takiej sytuacji powinna pamiętać, że rodzice są dla niej i po to aby ją wspierać. Czasami mamy sytuacje, które wydają nam się bez wyjścia, ale moje doświadczenie pokazuje, że na ogół rodzice pomagają swoim córkom w tym trudnym dla nich czasie ciąży i w młodym macierzyństwie, również szkoła ma obowiązek zapewnić dziewczynie wsparcie i możliwość kontynuacji nauki. Jeśli jako nastolatka jesteś w takiej sytuacji powiedz rodzicom, że się boisz ich reakcji, ale liczysz teraz na nich i na ich pomoc – nie bój się o tę pomoc poprosić. Jeśli sama nie jesteś w stanie się przemóc poproś, żeby towarzyszyła ci inna zaufana osoba, ciocia, koleżanka, nauczycielka.

Czy 15 lat to odpowiedni wiek na swój pierwszy raz? Czytaj na drugiej stronie

32 myśli nt. „Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie?

 1. ~Ancka

  Biust jest synonimem kobiecości i jego rozmiar nie powinien być przeszkodą i krępować młodych dziewczyn. Ja do 15 roku życia byłam płaska nie nosiłam stanika dopiero jak zaczęłam miesiączkować a nastąpiło to dosyć późno biust zaczął rosnąc jak szalony i nawet chłopcy w klasie to zauważyli i się zastanawiali czy ja coś wkładam w biustonosz teraz mam 60H i nie mam powodu do wstydu

 2. ~Paweł

  ” Córka jest już w takim wieku, że może być aktywna seksualnie lub planować ten pierwszy raz. Najwyższy czas na rozmowę o relacjach, także o seksie”.
  A kończąc jak w znanym dowcipie „możesz matko z tej rozmowy wiele się nauczyć”. O relacjach powinna była zacząć rozmowę dobrych 5 lat wcześniej.

 3. ~iso

  To katolikom wolno rozmawiać o seksie? Co na to ksiądz podczas spowiedzi?!
  Gdyby to od kleru zależało to żylibyśmy w ciemnocie i zastraszeniu.

   1. ~Nina

    Ja po weekendowym kursie przedmałżeńskim posiadam:)dowiedziałam sie ze karmienie piersią jest skuteczniejsze od sterylizacji bo przy karmieniu mamy 100% pewnosci ze nie zajdziemy i to jedyna tak skuteczna metoda….to jest przerażające

   2. ~alamaut

    A co mówi kościół o seksie? A kogo interesuje co ma do powiedzenia na temat seksu banda pasożytów, seksualnych frustratów i pedofili?

  1. ~Paweł

   Wolno a nawet trzeba. Ale w domu a nie w szkole, w której się tylko nauczą techniki i zapełnią kieszenie kondomiarzom ku uciesze lewicy.

  2. ~Ania

   Po jakiego grzyba się odzywasz, jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia? Po to, żeby coś złego napisać na kościół? jesteś żałosny.

 4. ~Karolina

  „takie znajomości często nie trwają długo” no niestety Pani psycholog dla nastolatka w wieku nastu lat takie stwierdzenie to tylko i wyłącznie prowokowanie do trzaśnięcia drzwiami i wykrzyczenia „ty nic nie rozumiesz”, a wiem co mówię, bo mając 16 lat poznałam swojego obecnego męża.

  1. ~LadyD

   Ale mowa jest o przelotnym, wakacyjnym romansie, gdzie często nastolatkowie są z różnych miast a nie o związkach.

   1. ~Karolina

    No tylko ja męża poznałam mając lat 16 i byliśmy z dwóch końców Polski właśnie, obecnie mam 26 lat.

    1. ~LadyD

     I bardzo dobrze ale nie rozmawiamy o miłości i związku nastolatków tylko o przelotnym wakacyjnym seksie. Raczej rzadko spotyka się parę która podczas wakacji w wieku 16 lat poszła spontanicznie do łóżka i została ze sobą do końca życia.

 5. ~Arturro

  Jak rozmawiać?Normalnie tak jak się rozmawia z dorosłą osobą.I nie tylko o seksie, lecz na każdy inny temat także.Nie ważne ile dana osoba ma lat.Ważne jest to czy umiemy wysłuchać,zrozumieć i prowadzić dialog.Zamiast wypowiadać monolog, typu-Rodzic wie lepiej i zawsze ma rację!

  1. ~kasia

   a co ma Mt 7:21 do seksu???
   Biblia o sprawach intymnych wyraża się godnie i z szacunkiem. Polecenie Boga brzmiało : 1 Mojż 1 :28 – Potem Bóg ich pobłogosławił i rzekł do nich Bóg: „Bądźcie płodni i stańcie się liczni oraz napełnijcie ziemię i opanujcie ją.”
   Jak zatem współżycie może być grzechem? rozpusta, cudzołóstwo, tak
   zachęcam do strony jw.org sekcja nastolatki
   tam są biblijne argumenty do rozmowy z nastolatkiem na trudne tematy
   pozdrawiam

 6. ~wnuk Ober Ka__

  węźcie batogi i gońcie PO-dły smrod czosnku z tego forum ! Oczywiście nie do „Syjamu” jak w 68 r , tylko na rampe w dachau !

 7. ~Boguś

  „Córka właśnie wróciła z żeglarskiego obozu. Zachowuje się jakoś dziwnie”

  Eee, myślałem, że jak chodziła to się kiwała na boki, podpijała rum i śpiewała szanty….

 8. ~Mariolka

  no właśnie.Moja mama wybiera sie ze mna do ginekologa żeby mnie zbadał i niby uświadomił bo mama myśli że mogę zacząć współżyć seksualnie i sama nie wiem jak to zrobić bo mam 16 lat a,współżyję juz od co najmniej 3 i miałam ponad 100 partnerów co prawda w różnych okolicznościach.Czy lekarz pozna ze jestem aktywna seksualnie i czy powie to mamie.Już tak myślałam że powiem jej że jeden raz coś tam było tylko czy lekarz nie rozpozna ze to było dużo więcej i nie powie mamie.Czy ilość partnerów może być widoczna dla lekarza bo myślałam zeby też powiedzieć mu o jednym razie.Przeciagam tą wizytę jak mogę bo nie wiem czy rozpozna ze już tak współżyję ,zresztą nie obchodzi mnie doktor zle zeby tylko nie powiedział mamie bo ta by sie chyba załamała.Biorę tabletki regularnie bo koleżanka mi dostarcza a,jej mama ma aptekę więc zagrozenia ciążą nie ma.Kolezanka była u doktora ale sama to jej powiedział że ma srom kobiety dojrzałej i regularnie uprawia seks i ja się boję żeby tego nie powiedział mamie a,koleżanka miała moze ze 20 partnerów i tak jej powiedział a,co dopiero mnie jak ja mam grubo ponad 100 bo już straciłam rachubę.Kto coś wie o tym jak to moze być -proszę o radę bo mama naciska

  1. ~Asia

   to ja jestem mężatką od ponad 5 lat i nie mam na koncie setki stosunków -coś z tobą nie tak.Normalna lafirynda jesteś taka mała kurewka.Wstyd

 9. ~Zmartfiony_rodzic

  Dzień dobry,
  moja córka po powrocie z Ibizy zachowuje się dziwnie. Nalałem jej grochówki do miski, a ona chciała ją wciągnąć nosem. Proszę o pomoc, Arek.

Możliwość komentowania jest wyłączona.